Sajtóhír: 120 ezer (!) észak-koreai katona érkezhet az ukránok ellen
Az ukránok próbálják kisebbnek beállítani a veszélyt, de nehéz megküzdeni a valósággal.
A nők azt követően beszéltek a velük történtekről, hogy ismét sikerült elmenekülniük a kommunista országból.
Súlyos bántalmazások érték azokat a külföldre menekült észak-koreai nőket, akiket a helyi hatóságok visszatoloncoltak hazájukba – derül ki az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának (OHCHR) keddi jelentéséből. A 2009-től 2019 között Észak-Koreában fogvatartott száz nő tanúvallomását tartalmazó vizsgálat kiemeli, hogy a jobb élet és munkalehetőség reményében külföldre menekülő nők gyakran embercsempészek áldozataivá váltak, s rabszolgamunkára vagy szexuális szolgáltatásokra kényszerítették őket. A vallomások szerint a hazatoloncolás után súlyos bántalmazások vártak rájuk az állambiztonsági szervek és a rendőrség részéről is, akik árulónak bélyegezték őket. Azokat, akik a hazatoloncolásuk után külföldi keresztény szervezetekkel igyekeztek kapcsolatba lépni, szintén megbüntették.
A nők azt követően beszéltek a velük történtekről, hogy ismét sikerült elmenekülniük a kommunista országból. „Szívet tépő olvasni azon nők történeteit, akik egy jobb élet reményében menekültek el hazájukból, ám a végén megbüntették őket” – idézi a közlemény Michelle Bacheletet, az ENSZ emberi jogi főbiztosát, aki az ügyben jogszolgáltatást sürgetett. Észak-Korea genfi diplomáciai képviselete nem kommentálta a jelentést.
Az OHCHR felszólította az érintett külföldi országokat is, ahova a nők menekültek – beleértve a szomszédos Kínát –, tartsák tiszteletben a kitoloncolásra vonatkozó tilalmat. Eszerint senkit szabad visszaküldeni a hazájába, amennyiben ott sérülnének az emberi jogai. Bachelet kiemelte, hogy a kedden közzé tett jelentés ismét rámutat az Észak-Koreában folyó súlyos jogsértésekre, amelyekért Phenjant felelősségre kell vonni.
(MTI)